Engelli Kadınların Tarıma Kazandırılma Projesi

Amacı

Ülkemizde engelli vatandaşlar için yürütülen birçok çalışma olmasına karşın; farklı engelli gruplarının engellerinden dolayı toplumsal yaşama tam ve eşit katılımı sağlanamamaktadır. Bu da onların toplumla bütünleşmelerini önemli ölçüde engellemektedir. Engellilerin toplumla bütünleşmesinin önündeki en önemli engel ise istihdam sorunudur. İlimizde de yüzlerce engelli vatandaşımız bulunmaktadır.

İşsizlik veya çalışanların çalışma koşullarının yetersizliği, zaten engelleri nedeni ile zor bir hayatı olan engellilerimizi kuşatan olumsuzluklar arasında adeta diğer sorunların da temeli konumundadır. Engellilerin niteliklerini dikkate alarak, uygun bir eğitimle üretim ağında yer alabilmelerini sağlamak düşüncesi ile "Engelli Kadınların Tarıma Kazandırılma Projesi" hayata geçirilmiştir.

Proje kapsamında başvuruları alınan engelli kadınlarımızı bir dizi eğitimden geçirerek eğitim başarılı olan 16 engelli kadın kurulacak meyve kurutma tesisinde istihdam edilecektir.

Kırsalda kalkınmayı sağlamak amacıyla dezavantajlı gurup olan engelli kadın bireylerin topluma katılımı ve iş sahibi olabilmeleri için çiftçilerimizin yetiştirdikleri ürünleri, katma değeri yüksek ürünlere dönüştürerek tarımdan her zaman uzak tutulan engelli kadın çiftçilerimiz, kazanç elde etmeleri sayesinde tarıma kazandırılarak hayata tutunmalarına yardımcı olunacaktır.

Yürütülecek olan bu sosyal sorumluluk projesi kapsamında sadece engelli olan ilk başta 16 kadın bir araya gelerek örnek bir tarımsal kalkınma kooperatifi kurmaları sağlanacaktır. Engelli çiftçilerimizin arazi koşullarında aktif olarak çalışamamasından dolayı, engelli bireylerin çalışmasına uygun olarak inşa edilecek meyve kurutma tesisinde kurutacakları meyveleri paketleyerek okul kantinlerinde, online web sitesinde ve ilimiz tramvay duraklarına yerleştirilecek olan otomat makineleri aracılığı ile pazarlayabileceklerdir.

Bu sayede engelli olan kadın çiftçilerimiz, başta elma olmak üzere taze veya kurutularak paketlenmiş yöresel ürünleri satışa sunmak için kendi işlerini kurmaları sağlanmış olacaktır.

Arazi koşullarında aktif olarak çalışamayan engelli kadınlarımıza ulaşabilmek için tesiste kurutulacak olan ürünleri kırsalda üretim yapan birinci derece akrabasın da engelli bulunan çiftçilerimizin ürünlerini kooperatif alarak ailelerine destek sağlanmış olacaktır.

Ayrıca; günümüzde insanların sürekli koşturmaları arasında yeterli zamanının olmamasından dolayı sağlıklı beslenmeleri için zaman bulamamaktadırlar, yapılacak olan bu projeyle tüketicilerin bu koşturma sırasında sağlıklı kurutulmuş meyvelere kolaylıkla ulaşmaları hedeflenmektedir.

Proje sayesinde evlerinden dışarı çıkmayan engelli kadınlar istihdam edilerek her gün kendi işyerlerine gitmeleri sayesinde öz güvenleri attırılarak engelli bireylerin sosyal, ekonomik ve kültürel yaşama entegrasyonlarında en önemli unsur hayata geçirilecektir.

Proje sonunda elde edilen başarı ile kamuoyunda engelli kadınlar hakkında oluşmuş ön yargıları ortadan kaldırarak, engellilerin tarımda da engel tanımayacağı kamuoyuna ispatlanıp, diğer engelli bireylere ülke genelinde örnek teşkil etmesi sağlanacaktır.

Bu proje; Tarım ve Orman Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı desteği, Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinatörlüğü, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve ASOS işbirliği ile yürütülmektedir.


Tarihçe

​Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı İl Özel Projesi kapsamında 2017 yılında İl Müdürlüğümüz proje birimi tarafından başvurusu yapılan  "Engelli Kadınların Tarıma Kazandırılma Projesi"  2018 yılı yatırım programına alınarak desteklenmiştir.  

Yapılan ve Devam Edilen Çalışmalar

Proje faaliyetlerinin başlamasıyla proje ekibinde görevlendirilmiş teknik personeller ile proje tanıtım filmi yapılmış, ürün tanıtımı için örümcek stant ve roll-up tasarımları yapılarak basılmıştır. Ürünlerin marka ismi "Bir Kutu İyilik" olarak belirlenmiştir. (marka ismine; sağlıklı atıştırmalıkları teşvik etmesi nedeni ile kendi sağlığın için bir kutu iyilik yap anlamı ve engellilere destek olması anlamında bir kutu iyilik yap anlamı yüklenmiştir.)

@tarimengeltanimaz başlığı ile Facebook, Twitter ve Instagram beğeni sayfaları açılarak Sosyal Medya Danışmanlığı alındı. (Bu sayfa proje ile büyüyüp gelişecektir başta proje beğeni sayfası olarak başlayıp belirli bir kitleye ulaştıktan sonra ürün tanıtımı ve satışı sayfası olacaktır.)

Ürün ve Hediye ambalajları tasarımları tamamlanmıştır.

Online satış Web sitesi http://www.birkutuiyilik.com/ kurulumu tamamlanmıştır.

Projeye başvuran kişilerin eğitimleri başlamıştır.

 
Proje Ekibi


Özkan KAYACANİl MüdürüProje Lideri
Ayhan TEMİZİl Müdür Yrd.Proje Direktörü
Şükrü TAŞYÜREKŞube Müdür V.Proje Yöneticisi
Mustafa TOKDEMİRZiraat MühendisiProje Koordinatörü/Yürütücüsü
Hülya ÇAVUŞZiraat MühendisiProje Ekibi
Ercan VAROLZiraat MühendisiProje Ekibi
Selim KOCAZiraat MühendisiProje Ekibi


Görünürlük Materyalleri

''