T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kaçak, Sahte Peynir Üretim Tesisine Gece Şok Baskını

Yayın Tarihi : 27.11.2020

Güvenilir gıda arzının sağlanması ve tüketici sağlığının korunması amacıyla; gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, satış, toplu tüketim, dağıtım vb. aşamalarındaki tüm resmi kontroller 5996 sayılı "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu" na göre İl/İlçe Müdürlüklerimizce büyük bir titizlikle yürütülmektedir.

Kocasinan İlçe Müdürlüğümüz Kontrol Görevlileri tarafından kayseri@tarimorman.gov.tr adresine yapılan ihbarın değerlendirilmesi üzerine ilçe sınırları içerisinde bulunan bir adreste Kocasinan İlçe Emniyet Müdürlüğü Ekipleri eşliğinde saat 20.00 sularında yapılan resmi kontrol sonucunda; işletmenin onaysız olarak sağlıksız koşullarda ve uygun olmayan hammadde kullanarak sahte peynir ürettiği tespit edilmiştir.

İşletmede insan tüketimine uygun olmayan ve onaysız olarak üretildiği tespit edilen yaklaşık 3 ton süt ürünü ve muhtelif hammaddeler kontrol görevlilerimiz nezaretinde 23:30 sularında Kocasinan Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerinin yardımı ile belediyeye ait çöp aracına dökülerek imha edilmiştir.

İşletmeye 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun ilgili maddeleri gereğince 55.754,00 TL idari yaptırım kararı uygulanacak olup işletmenin faaliyeti durdurulmuştur.

Halkımızın sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşabilmesi için sürekli ve etkin gıda denetimlerimiz mesai mefhumu gözetmeksizin aralıksız devam edecektir.