T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Pınarbaşı Gözeleri Türkiye'nin Göz Bebeği

Yayın Tarihi : 10.1.2021

İl Müdürümüz Mustafa Şahin, Pınarbaşı ilçesinde bulunan kaynak suları üzerinde kurulu 3 firmaya ait alabalık kuluçkahanelerinde incelemelerde bulundu.

Türkiye yavru alabalık ve gözlenmiş yumurta ihtiyacının %37'sini üreten tesislerde, 9 Ocak 2021 tarihi itibari ile 100.000.000 adet yavru alabalık ve gözlenmiş yumurta bulunduğunu bunun da 35.000.000TL. 'lik bir değere tekabül ettiğini kaydetti.  Yılın diğer dönemlerinde uygulanacak foto-periyot yöntemi ile elde edilecek yaz yumurtası sayesinde bu miktar 200.000.000 adet yavru ve gözlenmiş yumurtaya ulaşarak ekonomik değerin daha da artacağını söyledi.

Ülkemiz Su Ürünleri yetiştiriciliğinin hem üretim miktarı hem de değer olarak çok hızlı artış gösterdiğini buna paralel olarak son zamanlarda yaşanan yavru alabalık arzındaki sıkıntılara değinen Mustafa Şahin; "burada bulunan işletmelerin üretim modellerindeki değişikliklerle Kayseri'deki tesislerin çok kısa zamanda Türkiye'nin gözlenmiş yumurta ve yavru alabalık üretim merkezi olacağına inanıyoruz" dedi.