T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kırsal Kalkınma Desteği İle İşlediği Susamı Avrupa’ya İhraç Ediyor

Yayın Tarihi : 21.1.2021

İl Müdürümüz Mustafa ŞAHİN, ilimizde Kırsal Kalkınma Desteklemelerinden yararlanarak faaliyetlerine devam eden işletmeleri ziyaret etmeye devam ediyor.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren susam işleme ve paketleme tesisini ziyaret ederek işletmenin durumu hakkında bilgiler alan İl Müdürümüze ziyaretleri esnasında Kırsal Kalkınma Şube Müdürü ve Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü eşlik etti.

Bakanlığımızın Kırsal Kalkınma Desteklemeleri Kapsamında almış olduğu hibe desteği ile mevcut işletmesinin kapasitesini artırıp, teknolojisini yenileyen işletme, ham susamı işleyerek yurt içi pazarının yanı sıra özellikle Avrupa ülkelerine ihraç ediyor. Yapmış olduğu kapasite artırımı ve teknoloji yenileme ile ihracat oranının %57 arttığını söyleyen işletme sahibi;

"Üretim kapasitemizin artmasıyla birlikte istihdam sayımızda da artışlar yaşandı. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın, tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması için vermiş olduğu destekten yararlanarak, işletmemizin mevcut kapasitesinin oluşturulmasına katkı sağlanması amacıyla desteklerinden dolayı Bakanlığımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Ziyaretleri sırasında bir süre işletmeyi gezerek bilgi alan İl Müdürü Mustafa ŞAHİN, " Kırsal alanlarda kurulan tarım işletmelerinin ekonomik kalkınmada önemli bir rolü bulunmaktadır. Tarımsal faaliyetlerde bulunan işletmelerimiz bölge nüfusunun önemli bir kısmını bünyesinde barındırmakta ve istihdam olanakları oluşturmaktadır. Kırsal alanlar, insan beslenmesi için gerekli gıda maddeleri ihtiyacını karşılamakta ve gıda endüstrisi için gerekli hammaddeleri sağlamaktadır. Ayrıca   Bakanlığımız tarafından verilen desteklerin yerine ulaştığını görmek beni oldukça memnun etti. İşletmenin çalışmalarının bölgemizde çarpan etkisi oluşturarak desteklerden yararlanan işletme sayısının artmasını, bu nedenle de yatırımcılarımızın Kırsal Kalkınma Yatırımları Desteklerine başvurarak yararlanmalarını istiyorum" dedi.