T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bakanlığımızdan Saman Balyaları Yanan Vatandaşa Destek

Yayın Tarihi : 9.2.2021

İlimiz Kocasinan İlçesi Hırka Mahallesinde bulunan küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık yetiştiriciliği yapan Hidayet Demirtaş'ın işletmesinin önünde bulunan kendine ait arazide depolanan yaklaşık 6000 adet saman balyası 06.02.2021 Cumartesi tarihinde 16:00 sularında bilinmeyen bir nedenle tutuşarak yanmıştı.

Hayvancılık işletmesinde 1100 civarı küçükbaş ve 25 adet büyükbaş hayvan bulunması ve küçükbaş hayvanların doğum tarihinin yaklaşması nedeniyle üreticinin mağduriyeti ortaya çıkmış ve hayvanların acil yem ihtiyacını karşılamak üzere İl Müdürlüğümüz İlimizdeki paydaş kuruluşlarla ve Bakanlığımızla ivedilikle temas kurarak işletmeye yem tedarik edilmiştir.

 Sayın Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ ve Bakan Yardımcımızın konudan haberdar olmaları üzerine derhal aksiyon alınmış ve işletmeye Bakanlığımız bünyesindeki çeşitli kuruluşlardan ve İlimizdeki ziraat odalarının katkıları ile yem tedarik edilmiştir. Tedarik edilen yemler Kocasinan Kaymakamı Sn. İlhan ABAY, Kocasinan Belediye Başkanı Sn. Ahmet ÇOLAKBAYRAKTAR, İl Tarım ve Orman Müdürümüz Mustafa ŞAHİN,  Kocasinan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Abdülaziz YILDIRIM, Ziraat Odası Başkanı Abdülkadir GÜNEŞ ve mahalle sakinlerinin iştirakleri ile teslim edilerek vatandaşımızın acısı bir nebze de olsa hafifletilmiştir.

Hidayet Demirtaş'a balyaların tesliminde açıklama yapan İl Müdürümüz Devletin hızlı bir şekilde refleks göstererek vatandaşın yarasını sardığını kaydederek, "Buradaki yangın haberi akşam ulaştığında İlçe Müdürlüğü ekibi olay yerine intikal ederek derhal durum tespiti yaptı. Ertesi gün Ziraat Odası Başkanımız ve İlçe Müdürümüzle olay yerine gelip mevcut durumu gözlemledik. Bakanlığa durumu bildirdiğimizde hızlı bir şekilde hareket ederek Bakanlığımıza bağlı en yakın tarım işletmesinden yem temin edilerek buraya getirdik. Bununla beraber ziraat odası başkanlarımızın göndermiş olduğu kaba yemlerimiz var. Allah beterinden esirgesin.  Sayın Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli'nin selamlarını iletiyorum ve şu gerçeği özellikle vurgulamak istiyorum ki artık devletimiz her türlü olumsuzlukta hiç olmadığı kadar hızlı ve vatandaşın yanındadır. "ifadelerini kullandı.

Ayrıca işletmede yeni doğan kuzuların bulunduğu kısımda inceleme yapan İl Müdürümüz kuzuları sevdi ve tek ayağı olmadığı halde hayata tutunan kuzuyu severek Bakanlığımızın ve İl Müdürlüğümüzün her zaman üreticimizin yanında yer almaya devam edeceğini belirtti.

Yanan balyaları yerine yenisine kavuşan Hidayet Demirtaş ise emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.