T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2020-2021 Üretim Sezonunda Yaşanan Kuraklıkla İlgili Basın Açıklaması Yapıldı

Yayın Tarihi : 15.6.2021

​Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış’ın ev sahipliğinde; İl Müdürümüz Mustafa Şahin, Ziraat Odaları Başkanları ve basın mensuplarının katılımları ile ilimizde 2020-2021 üretim sezonunda kuraklığın ciddi oranlarda çiftçilerimizi etkilemesinden dolayı, üreticilerimize destek anlamında neler yapılabilirliği konulu istişare toplantısı yapıldı.

İl Müdürümüz Mustafa ŞAHİN konuşmasında “Şu anda Türkiye’nin en büyük sorunlarında biri kuraklık. Sadece Türkiye değil, Kuzey yarım kürenin tamamı kuraklıkla karşı karşıya. Kuraklığın etkilerini belirlemek için İlçelerimizde, İlçe Müdürleri, teknik personellerimiz ve Ziraat Odası Başkanlarım ile tarım alanlarında incelemeler bulunduk. Mayıs ayında yeterli yağış olmadığı için hububat ürünlerinin vejetatif gelişmeyi tamamlamadan başaklanma dönemine geçmesi nedeniyle ürünlerde verim kaybına neden oldu. Haziran başında gelen yağışların, rakımı yüksek yerlerde kuraklığın etkisini azaltsa da özellikle Develi, Kocasinan, İncesu, Yahyalı, Yeşilhisar, Tomarza, Bünyan ve diğer İlçelerimizin bazı bölgelerinde  %20-50 arasında bitkisel ürünlerde zarar oluştuğu görülmektedir.
Kuraklıkla ilgili hasar tespit çalışmalarının İlçelerimizde devam etmektedir. Çalışmaların tamamlanmasından sonra çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi borçlarının ertelenmesi ile ilgili çalışmalar için neler yapabiliriz onları gözden geçirmek için buradayız”  ifadelerini kullandı. 
Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış ise, Biz Kayseri Ticaret Borsası olarak her zaman üreticilerimizin yanında olmaya, destek vermeye devam ediyoruz. Kayseri Ticaret Borsası olarak üretimin var olduğu her yerde bizde var olacağız. Üretimi arttırmak adına yapılan her türlü projeye de bugüne kadar destek olduk bundan sonrasında da olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Güneş; “Sorunlarımız ortak. Ziraat odası başkanlarımız ve ilimizin vekilleri ile birlikte Sayın Tarım Bakanımızla Ankara’da detaylı olarak görüştük. Sayın Bakanımız çiftçilerimize gerekli her türlü desteği vereceğini belirtti “ dedi.