T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Dijital Tarım Pazarı Uygulama ve Denetim Bilgilendirme ve Eğitim Toplantısı

Yayın Tarihi : 18.6.2021

18 Haziran 2021 tarihinde İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) Uygulama ve Denetimleri konulu bilgilendirme ve eğitim toplantısı düzenlenmiştir.

Toplantıya İl Müdürü Mustafa ŞAHİN, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdür V. Funda KILIÇ GÜNEY, Bünyan İlçe Müdürü Zeki BÜYÜKTANIR, Kocasinan İlçe Müdürü Abdülaziz YILDIRIM, Pınarbaşı İlçe Müdürü Fahri EKİNCİ, Sarıoğlan İlçe Müdürü Gökhan ÖZKAN, Yahyalı İlçe Müdürü Mehmet PARLAK ve Yeşilhisar İlçe Müdürü Salih BEKTAŞ ile ilçe müdürlüklerinde görevli konu sorumlusu personellerimiz katılmıştır.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Mustafa ŞAHİN "Dijital Tarım Pazarı'nın gün geçtikçe öneminin daha iyi anlaşıldığını, tarımsal ürünlerde fiyat istikrarı, arz-talep-fiyat üçgeninde denge, ürün satışındaki belirsizliğin giderilmesi, maliyetlerde düşüş, markalaşma imkânı, geniş pazarlama alanı gibi konularda çiftçimize kolaylıklar sağladığını, TARSİM sigortası yaptıran çiftçilerin kayıt olduklarında poliçe tutarlarında %5, DİTAP sistemi üzerinden sözleşme yaptıklarında da %5 olmak üzere, toplamda %10 indirim uygulandığını, çiftçilerimizin DİTAP sisteminden faydalanmaları için planlı bir eğitim programı uyguladıklarını, tarım sektöründeki STK, birlikler, kooperatifler ve sektördeki diğer paydaş kurumlar ile birlikte çalışıldığını, çiftçilerimizin sistemi daha aktif kullanmaları gerektiği" hususlarına değinmiştir.

 Toplantıda konu uzmanı personel tarafından 2021 yılı uygulamaları ve uygulamaların denetimi konusunda bilgi ve eğitim verilmiştir.