T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Cevizde Kalitenin Hem Adı Hem Adresi; "Kayseri"

Yayın Tarihi : 7.7.2021

Nüfusun hızla arttığı günümüzde, tarımsal üretimin ve gıdanın önemi her geçen gün daha da belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Ekonomik ve sosyal sektörlerin en başında yer alan tarım, yapısal değişim ve dönüşüm çalışmalarıyla beraber, ortaya konulan etkin ve kararlı tarım politikaları sonucunda ekonomimize önemli katkılar sağlayan bir sektör haline gelmiştir.

 

 Tarımsal üretimin vazgeçilmez faaliyet alanı olan meyvecilik; gıda ihtiyacının karşılanması, sağlıklı ve dengeli beslenme, ekonomi ve istihdama sağlamış olduğu katkıdan dolayı oldukça önemli bir yere sahiptir. Ülkemiz birçok meyve türünün anavatanı konumunda olup, ceviz de bunlar arasındadır. Ceviz meyvesi, insanların beslenmesinde önemli yeri olan mineraller, vitaminler ve doymamış yağ asitlerini ihtiva etmektedir. Özellikle doymamış yağ asitleri insan sağlığına zararlı kolesterol birikimlerini engellemekte ve damar sertliğine karşı büyük fayda sağlamaktadır.

 

Günümüz koşullarında tarımsal üretimin her alanında olduğu gibi meyvecilikte de bilimsel esaslara ve tekniğe uygun olarak tesis kurulması ve işletilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu sayede birim alandan elde edilen ürün artacak ve kısa zamanda verime başlanarak tesis masraflarının karşılanması ve karlılığa ulaşılması mümkün olabilecektir.

 

Bu kapsamda meyvecilik ve ceviz yetiştiriciliği alanına yatırım yapmak isteyen çiftçilerimize rehber olması amacıyla Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğümüz, Develi İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz katkıları ile 

Develi ilçesi  Sindelhüyük Mahallesinde 6 dekarlık bir alanda ceviz bahçesi tesis edildi.

 

 Kahramanmaraş Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Teknik Koordinatör Sn. Özkan ALTUN ve Bahçe Bitkileri Bölümünden Araştırmacı Ziraat Yüksek Mühendisi Sn. Hacı Osman ÖZATAR' ın katılımıyla, Kahramanmaraş Bölgesi Ceviz Seleksiyon Islahı çalışmaları sonucunda tescil edilen ve homogamik çiçek özelliğiyle tozlayıcı çeşide ihtiyaç duymayan, verim, kalite ve açık iç rengiyle dikkat çeken, yağ oranı % 75 civarında olan ve 19/03/2021 tarihinde ilgili Enstitü Müdürlüğünce tescil edilen HİLAL ceviz çeşidi kullanıldı.

 

Mezkur bahçe; İl Müdürümüz Mustafa ŞAHİN, İl Müdür Yardımcımız Ayhan TEMİZ, Koordinasyon ve Tarımsal Şube Müdürü Funda KILIÇ GÜNEY, Develi Ziraat Odası Başkanı Mehmet MURAT, Koordinasyon ve Tarımsal Şube Müdürlüğü ile Develi İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli ve çiftçilerimizin katılımı ile ziyaret edildi. İl Müdürümüz Mustafa ŞAHİN, hemen her alanda olduğu gibi meyvecilik sektöründe de Kayseri' nin ülkemizin en önemli meyvecilik merkezine dönüşmesi için, Araştırma Enstitü Müdürlükleri ile yapılacak işbirliklerinin artırılması gerekliliğini vurgulayarak, çiftçimize bereket temennisi ile ziyaretlerini tamamladı.