T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Enstitü Müdürlüklerimizle “Yerli ve Milli Çeşitlerimizin Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın Projesi’nin Hasat Öncesi Kontrollerine Devam Ediyoruz

Yayın Tarihi : 12.7.2021

"Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın" sloganıyla yola çıkılarak Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ile Türkiye Tohum  Sanayicileri ve Üreticileri  Alt  Birliği  (TSÜAB)  arasında 12.12.2019 tarihinde  imzalanan  protokol  kapsamında Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü' ne  bağlı olarak  faaliyet gösteren Enstitü Müdürlükleri ile TSÜAB'a üye özel sektör firmaları tarafından tescil ettirilen yerli ve milli çeşitlerin çiftçi şartlarında demonstrasyon çalışmaları  ilimizde ilk kez İl Müdürlüğümüz aracılığı ile 2019-2020 üretim sezonunda Bünyan ilçesinde başlatılmıştı.

2020-2021 üretim sezonunda yelpaze genişletilerek, çalışmalarımızda daha çok ilçe ve çiftçimizin Yerli ve Milli Tohumlarla tanışması adına faaliyetlerimize Develi, Kocasinan, Özvatan, Felahiye ve Melikgazi ilçelerimiz de dahil edilmiştir.

İlimizde 2020-2021 yılı üretim sezonunda, Kahramanmaraş Doğu Akdenız Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce ıslah edilip, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN' a ithafen REİS ismiyle tescil edilen ekmeklik buğday çeşidi ile NACİBEY ekmeklik buğday çeşitlerinin ekimi Kocasinan ilçemizde 5'er dekarlık alanlarda yapılmıştır. Ayrıca yine 2020-2021 yılı üretim sezonunda Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce tescil edilen MÜFİTBEY ekmeklik buğday çeşidinin ekimi 5 dekarlık alanda Felahiye ilçemizde gerçekleştirilmiştir.

Hasat öncesi dönemde çeşitlerin tescil sahibi olan Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Serin İklim Tahılları Birim Başkanı Dr. Savaş BELEN, Üretme-İşletme Bölümünde görevli Şamil KÖKPINAR,  Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğümüz, Felahiye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, Kocasinan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz teknik personellerinin katılımları ile ekimi yapılan çeşitlerin hasat öncesi kontrolleri gerçekleştirilmiştir.