T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kurban Pazarlarında Denetimler Başladı

Yayın Tarihi : 14.7.2021


Kurban bayramının yaklaştığı bu günlerde ilimizde kurulan kurban pazarlarına kurbanlık hayvanların gelmesiyle pazarlar hareketli günler yaşamaya başladı.

Bu kapsamda İl Müdürümüz Mustafa ŞAHİN; Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Ergün TUĞLUK ve Kocasinan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Abdülaziz YILDIRIM ile birlikte Kocasinan ilçesi Erkilet Mahallesinde kurulan kurban pazarında incelemelerde bulundu.

Pazar yerinde İl Müdürlüğümüzce kurulan kontrol noktasında görev yapan veteriner hekimlerimizden bilgi alan İl Müdürümüz Mustafa Şahin yaptığı açıklamada: "Vatandaşlarımızın dini vecibelerini en sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi için kurum olarak tüm personelimizle görevimizin başındayız. Burada satışı yapılan hayvanların kurbanlık vasfını taşıyıp taşımadığı, yaşı, sağlık durumu dişi hayvanların gebelik muayenesi vb. konularda hekimlerimiz vatandaşlarımızın hizmetindedir" dedi. Ayrıca pazarda kurulan çadırları ziyaret eden İl Müdürümüz, veteriner hekimlerimizce muayene edilerek kurbanlık vasfı taşımayan hayvanların işaretlenmesine nezaret etti. Kurbanlık vasfı taşımayan hayvanların kurumumuzca belirlenerek işaretlendiğini ve Kocasinan Belediyesi ekiplerince uygun olmayan hayvanları satışa arz eden şahıslara işlem yapılacağını belirtti. Pazarda bulunan vatandaşlarla sohbet eden İl Müdürümüz, iyi dilek temennilerinde bulunarak gerek kurbanlık almak için gelen vatandaşımızın gerekse dürüst satıcılıların korunması için kurum olarak üzerlerine düşenin yapılacağını belirtti.