T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bakanlığımız Tarafından Uygulanan Projeler Çiftçimizin Yüzünü Güldürüyor

Yayın Tarihi : 15.7.2021

​Dünyamızda ve bilhassa ülkemizde insan beslenmesinde en büyük temel gıdanın tahıl ve tahıl ürünleri olduğu herkesin malumudur. Ülkemizde ve ilimizde kuraklığın olumsuz etkilerinin çok şiddetli bir biçimde hissedildiği bu yıl, hububat tarımının önemini daha da artmıştır. 

Tarım ve Orman Bakanlığımızca "Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında ilimiz çiftçilerine yönelik tohumluk maliyetinin yüzde 75’i proje bütçesinden, yüzde 25’i ise çiftçiler tarafından karşılanmak üzere 450 ton yazlık buğday tohumu dağıtılarak ekilişler gerçekleştirildi.
Yapılan projelerin yerinde takibi amacıyla İl Müdürümüz Mustafa ŞAHİN; Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet DEMİRBAŞ, Pınarbaşı İlçe Müdürü Fahri Ekinci ve ilçe teknik personeli ile birlikte Olukkaya Mahallesi  çiftçilerinden Ergin Sarı'nın toplam 200 dekar olan yazlık buğday ekiliş alanında incelemelerde bulundu.
Şahin çiftçimizle yaptığı sohbette, "Bugün burada 1650m rakımda dağıtımını gerçekleştirmiş olduğumuz yazlık buğdayların gelişiminin yüzlerinizi güldürdüğünü görmekteyiz. 2021 yılında ülkemizde ve ilimizde yaşanan tüm olumsuzluklara ve kuraklığa rağmen sonuç bizler için görüldüğü üzere çok güzel. Çiftçilerimiz de genelde sonuçtan memnun. Biz üretmeye devam edeceğiz. Her zaman sloganımız: üreten Kayseri, gelişen Türkiye!” dedi. 
Çiftçi Ergin Sarı ise toplamda 200 dekar yazlık buğday 200 dekar kışlık buğday 600 dekar arpa 200 dekar patates ve 90 dekar kabak yetiştirdiğini ve sonuçtan oldukça memnun olduğunu ifade ederek gelecek yıllarda üretimini artırma sözü verdi.
Yapılan incelemede ürün gelişiminin yüz güldürücü oluşunu Bakan Yardımcımız Ayşe Ayşin IŞIKGECE ile online olarak görüşerek paylaşan İl Müdürümüz Mustafa ŞAHİN, Bakanlığımızca verilen desteklerden çiftçilerin memnuniyetini dile getirerek bu tür desteklerin devamını beklediklerini belirtti. Bakan Yardımcımız Ayşe Ayşin IŞIKGECE ise ekimi yapan çiftçiyle görüşerek Bakanlık olarak yapılan bu projelerin takipçileri olduklarını ve sahada başarılı çalışmaları gördükçe memnun olduklarını belirterek başarılar diledi.