T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Etler Buzdolabına Küpeler Kutuya

Yayın Tarihi : 16.7.2021

​2021 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ gereğince Kayseri Valiliği Kurban Hizmetleri Komisyon Kararınca Kayseri İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü tarafından Kulak Küpesi Toplama Kutusu yaptırılmıştır. Vatandaşlarımızın kestikleri kurbanlık hayvanların küpelerini bu kutulara atmalarını rica ediyoruz. Kutularda biriken küpeler İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce Bakanlık kayıt sistemlerinden düşülecek ve bu sayede hayvancılık istatistikleri güncel olarak tutulacaktır. 

İlimiz de alınan komisyon kararında Satış ve Kurban Kesim Yerlerini belirlemiştir. Komisyonca, İlimizde toplam 3 Kurban Satış Yeri, 10 kesimhane ve 42 adet Kurban Kesim Yeri belirlenmiş olup bu yerler İl Müdürlüğümüz web sitesinde ilan edilmiştir. Kurban Satış Yerlerine hayvan girişleri başlamış olup İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak bizler de satış ve kesim noktalarında denetimler yaparak hem insan sağlığı hem de hayvan sağlığını koruma, zoonotik hastalıklara karşı gerekli önlemleri alma noktasında hizmet vermekteyiz.
Kurban bayramının yılın en sıcak günlerine denk gelmesi sebebiyle; kesilen hayvanların etlerinin hızlı bir şekilde soğutulması etin uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.