T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kadın Çiftçimiz Kurduğu Lavanta Bahçesiyle Kendi Markasını Oluşturmayı Hedefliyor

Yayın Tarihi : 16.7.2021

​Talas ilçesi Kamber Mahallesi'nde kadın çiftçimiz Venhar YILMAZ tarafından 2 dekarı 2 yaşında, 2 dekarı ise 1 yaşında olan ve ANGUSTİFOLİA SEVTOPOLİS çeşidi üzere kurulan Lavanta bahçesini, İl Müdürümüz Mustafa ŞAHİN, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet DEMİRBAŞ ve Talas İlçe  Müdürü Murat ÜRKER ziyaret ettiler. 

Çiftçimizin arazisini gezerek kendisine teknik bilgiler veren İl Müdürümüz Mustafa ŞAHİN; "Lavanta, tıbbi aromatik bitkiler içerisinde önemli bir yere sahiptir. İl Müdürlüğümüzün lavanta ile ilgili yürütülmekte olan projeleri bulunmaktadır. Müdürlüğümüzü ziyaret edip arkadaşlarımızdan bilgi alarak bu projelerden faydalanabilirsiniz. Zaman içinde karşılaşacağınız tüm teknik konularda arkadaşlarımız sizlere yardımcı olacaktır. Başarılarınızın devamını diliyorum." dedi.
Kadın çiftçimiz ise, Kayseri Valimiz Sayın Şeyhmus GÜNAYDIN‘ın sosyal medyada lavanta ile ilgili konuşmalarını dinleyip etkilenerek, hem turizme hizmet etmek, hem de yağlık olarak kozmetikte kullanmak amacıyla lavanta bahçesi kurduğunu dile getirdi. Ayrıca düğün çekimleri için yeni evlenen çiftlerin de lavanta bahçelerine özel ilgi gösterdiğini ve bu amaçla da hizmet vermek istediğini, mevcut ekiliş alanını arttırmak için çalışmalara başladığını belirtti. Çiftçimiz ayrıca ‘’venharlavander’’ adlıyla marka tescil işlemlerine başvuracağını, ilgi ve ziyaretlerinden dolayı İl Müdürümüze teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.