T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kurban Bayramı Öncesi Tüm Ekiplerimizle Sahadayız

Yayın Tarihi : 19.7.2021

​Kurban Bayramı öncesi, İl Müdürümüz Mustafa ŞAHİN  teknik ekip arkadaşlarımız ile beraber Kocasinan, Melikgazi, ve Talas ilçelerimizde bulunan gıda işletmelerine yapılan denetimlere katıldı. 

Şahin denetimler sonrası yaptığı açıklamada, "Tüm ilçelerimizde ekiplerimiz çalışmalarına devam etmekte olup Kocasinan, Melikgazi ve Talas ilçelerimizde toplamda 20 ekibimiz sahada çalışıyorlar. Ağırlıklı olarak, şekerleme işletmeleri ve tatlı imalathanelerinde yapılan denetlemelerin yanı sıra et ve et ürünleri imalat ve satış yerlerine de denetimler devam etmekte. Yapmış olduğumuz denetimlerde şu ana kadar herhangi bir problem ile karşılaşmadık. Kovid-19 ile alakalı olarak da asgari şekilde hijyen kurallarına da uyulduğunu görüyoruz. 
Biz özellikle Kurban Bayramında vatandaşlarımızın kurban etlerini, et ve et ürünlerini işleyen tesislerde, ruhsatı olan yerlerde işlemelerini istiyoruz. Çünkü diğer türlü baktığımızda yılda bir kere ortaya çıkmış bir kıyma makinesi ile çekilecek etlerde birçok problem ortaya çıkabilecektir. Bunun öngörüsünü şimdiden yapmış olalım. Vatandaşlarımız ruhsatlı, bilinen yerlerde ve çalışmasını devam ettiren işletmelerde kurban etlerini işlesinler. 
Kurban kesim esnasında sahada 40’a yakın veteriner hekim arkadaşlarımız görev yapacak. Resmi kesim yapılan alanların tamamında kesim sonrası et kontrolleri yapılacak. Burada da oluşabilecek bir olumsuzlukta sahalar bizim resmi kesim yerlerimiz olduğu için buralarda tazminatını ödeyerek imha etmek gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Geçen sene 40’a yakın benzer bir durum olmuştu. 
Havalar çok sıcak vatandaşlar etlerini hızlı bir şekilde soğutmaya almaları lazım. Hem biz hem de belediye ekipleri denetimlerimizi yapacağız. Aslında buradaki denetim vatandaşın kendisinin yapmış olduğu denetimdir. Yani 1 yıl boyunca hiç çalışmamış bir işletmenin ortaya çıkarmış olduğu kıyma makinasından çekeceğiniz etleri kabul etmenizde çokta iyi bir durum değil. Bu konuyla alakalıda 5996 sayılı kanun kapsamında ve de belediyeye ait ilgili mevzuat çerçevesinde cezai işlemler uygulanacaktır. Ancak bu durum bizim vatandaşımızın kendisinin halledeceği bir durum. Biz bu işleri yaptırmazsak, onlarda bu piyasaya çıkamayacaklardır. Etimizi  kesilir kesilmez kıyma makinesinde işlediğiniz zaman çokta yenilecek bir hal almaz. Tamamen ezilir, çiğnenir. Bu anlamda da vatandaşlarımızı almış oldukları bütün ürünlerdeki son kullanma tarihlerine dikkat etmeleri, özellikle havanın sıcak olmasından dolayı sucuk yaptıklarında korunması biraz zor. Bu konuda da tedbir almalarını bir kez daha önemle duyurmak istiyoruz. 
 Vatandaşlarımızda görmüş olduğumuz keyifli alışveriş havaları önümüzdeki süreçte eminim daha da iyi olacaktır. Aşılamanın artması ile beraber Pandemiyi atlatmaya çalışıyoruz. Bu süreçte normalleşeceğiz. Normalleştiğimizde de sektörler hareketlenecek. Kurban Bayramının huzurlu bir ortamda hem Kayserimize hem de ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Kazasız ve belasız bir Bayramı atlatacağız inşallah.”dedi.