T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Yaklaşık 200 Veteriner Hekimimiz Kurban Kesim Yerlerinde Görev Başında

Yayın Tarihi : 20.7.2021

​Kurban Bayramı ve Kurban, İslami bir vecibenin yerine getirilmesinin yanında ekonomik ve sosyal boyutlu bir olgudur. Kurban Bayramı'nda halkımız kurban vazifesini sağlıklı bir şekilde yerine getirerek, dini vecibelerini ifa etmenin huzurunu yaşamak istemektedirler.  Bu huzura katkı sağlamak amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak; hayvan pazarları, kesimhaneler, semt pazarları kesim noktaları ve ilçe müdürlüklerinde nöbetçi yaklaşık 200 veteriner hekim ile görev yapmaktadır.

Kesimlerin en yoğun olduğu bayramın birinci gününde İl Müdürümüz Mustafa ŞAHİN kesim yapılan bölgelerde denetimde bulundu. Denetimlerde görevli veteriner hekim ve kesim yaptıran hayvan sahipleri ile sohbet eden Mustafa ŞAHİN, İl Müdürlüğü hayvan sağlık birimi olarak sahada olduğumuzu, kesim ve ihbar yapılan her kurban için yaklaşık 200 veteriner hekimle seferber olunduğunu söyledi.
Ayrıca, kurbanlık hayvanların kesimlerinin Bakanlıktan ruhsat almış mezbaha ve kombinalar veya geçici kesim yerleri olarak düzenlenen yerlerde olması gerektiği, Kurbanlık hayvanlarda mutlaka kulak küpesinin olması, kulak küpesi sorgulama ekranı üzerinden sorgulama yapılarak, hayvanın yaş ve sahip bilgilerinin kontrol edilmesi gerektiği, küpesiz ve mevzuata uygun olarak işletmeler arasında hareket ettirilmemiş hayvanlara tazminat ödenmesinin yasal olarak mümkün olmadığını belirtti.