T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tüm Üreticilerimize Hayırlı Ve Bereketli Bir Hasat Sezonu Diliyoruz

Yayın Tarihi : 29.7.2021

2020/2021 yıllı üretim sezonunda ülkemiz genelinde ilimizin de içerisinde yer aldığı tahıl ambarı olarak bilinen İç Anadolu Bölgesi'nde hububat ekili arazilerde bu yıl  yağış rejimindeki dalgalanmalar  buğday ve arpa rekoltesinin düşmesine neden oldu. Buğdayda ülke üretiminin yüzde 2.14' ünü Arpada ise yüzde 2.98'ini karşılayan ve her iki üründe ilk 16 da yer alan ilimizde kuraklığın da etkisiyle verimde oluşan kaybın yanında hasatta oluşabilecek dane kayıplarının da en aza indirilmesi amacıyla biçerdöver kontrolleri İl Müdürlüğümüz tarafından titizlikle yapılmaktadır.

İl Müdürümüz Mustafa ŞAHİN Bitkisel üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet DEMİRBAŞ, Bünyan İlçe Müdürü Zeki BÜYÜKTANIR ve Bünyan Ziraat Odası Başkanı Lütfü ÖZSOLAK Bünyan İlçesinde hasat yapan üreticilerle bir araya gelerek İl Müdürlüğümüz teknik personelleri ile biçerdöver kontrolü yapıldı.

ŞAHİN "Hasat sırasında oluşabilecek dane, sap ve saman kayıplarını azaltmak amacıyla biçerdöver sahipleri ve operatörleri ile birlikte çiftçilerimizin de özverili bir şekilde hareket etmeleri gerekmektedir. Çiftçilerimiz hem ülke hem de kendi ekonomileri açısından meseleye daha duyarlı yaklaşarak; operatör belgesi olmayan sürücülere biçim yaptırmamalı, tarlasına giren biçerdöveri sürekli kontrol altında tutup, dane kaybına sebep olan operatörleri İl ve İlçe Müdürlüklerine bildirerek yetkililerden yardım istemelidirler. Hasat öncesinde ve hasat sırasında Kayseri İli Mülki Hudutları dahilinde 2021 Yılı Biçerdöver Kontrol Hizmetlerinin Yürütülmesi ile İlgili Valilik Tebliği kapsamında; 2021 hasat döneminde İlimizde müsaade edilebilir dane kayıp oranı %1 olarak uygulanacak ve bu oranı geçen biçerdöver operatörleri hakkında işlem yapılacaktır. Bununla birlikte biçerdöver operatörleri, biçerdöver sahipleri ile ürün sahiplerinden belirtilen hususlara uyulması istenecektir. Tüm üreticilerimize hayırlı ve bereketli bir hasat sezonu olmasını diliyorum" dedi.