T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Ata Yadigarı Gacer Buğdayının Hasatı Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 29.7.2021

Kocasinan Belediyesi, bünyesinde faaliyet gösteren KAYÇEV ile birlikte Anadolu'da ilk ıslah edilen ve 28 kromozomu ile genetiği bozulmadan günümüze kadar gelen gacer buğdayının ilk hasatı İl Müdürümüz Mustafa Şahin ve Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayraktar'ın katılımları ile yapıldı. 

Hasanarpa Mahallesi'nde 30 dönüm arazi üzerinde gerçekleştirilen hasatta İl Müdürümüz Mustafa Şahin yaptığı konuşmada; "Organik tarıma uygunluğu ve yüksek beslenme özeliğine sahip olması nedeni ile gacer buğdayı alternatif olmaktadır. Ata tohumlarımızdan biri olan ve nişastasından pirincine kadar alternatif olarak değerlendirilen gacer buğdayının glüten oranının düşük olması sebebiyle bu alanda çalışmalar yapılmaktadır. Bu sebepten, buğdayın atası ve anası dediğimiz gacer buğdayını yaşatmak değerli ve önemlidir.

Gacer Buğdayı işlenmiş bulgura ve pirince alternatif iyi bir üründür. Eskiden üretimi çok iken, üretme koşullarının zor olması ve maliyeti nedeniyle üretimi azalmıştır. Gacer Buğdayı bildiğimiz buğdaydan elde edilen her ürün yerine kullanılabilir. İlimizde un, nişasta, bulgur dahil 6 çeşit ürün elde edilerek tüketicilere sunulmaktadır. Kayseri'de özelikle Develi İlçesinde yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Kocasinan Belediyesinin bu konuda ciddi bir atılım gerçekleştirerek, tarımı, üreticiyi ve gacer buğdayını desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum." İfadelerini kullandı.

Başkan Çolakbayrakdar ise, yapılan çalışmalarla Türkiye'ye örnek olduklarını belirterek, Kocasinan bölgesinde tarımsal altyapıyı ve üretimi güçlendirerek, her alanda olduğu gibi bu alanda da büyük bir atılım yaşatacaklarını söyledi. Geçen yıl ekimi yapılan ve bu yıl hasatı gerçekleştirilen buğdayın Kocasinan'da yaygınlaştırılması için çalıştıklarını sözlerine ekledi.