T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

"Cevizde Dönüşüm Projesi" İle Cevizler Aşılanıyor

Yayın Tarihi : 2.8.2021

İl Müdürümüz Mustafa Şahin, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Demirbaş ile birlikte Melikgazi İlçesi Gesi Mahallesinde bulunan verimi düşük ceviz ağaçlarının çeşit değiştirme amacıyla yapılan aşı sonuçlarını değerlendirmek için yerinde inceleme ziyaretinde bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tarımsal Üretimin Arttırılması Projesi Kapsamında Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün koordinatörlüğünde yürütülmekte olan  "Cevizde Dönüşüm Projesi"   kapsamında verimi düşük ve yaşlı ceviz ağaçlarının tespit edilerek bölge şartlarına uygun yeni tür ve çeşitlerle Mayıs ayında aşılaması yapıldı. Bu dönemde yapılan aşılar yaz sezonuna göre tutma oranları ve gelişimleri daha iyi olmaktadır.

Aşılanan ceviz ağaçlarının gelişimleriyle ilgili açıklamalarda bulunan İl Müdürümüz Mustafa Şahin üreticilerimize "Yüzyıllardır bölgemizde yetiştiriciliği yapılan ve ilçe ekonomisine katkıda bulunan ancak verimleri oldukça düşük olan çeşitleri değiştirmek amacıyla aşıladık. Aşılama yaparken çiftçilerimize ceviz aşılamasını