T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

‘’ Mor Mucizeden Damlayan Bal’’ Projesi Tarla Günü Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 6.8.2021

Yahyalı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün Tarım ve Orman Bakanlığı Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Programı kapsamında 2020 yılında uygulamaya koyduğu  '' Mor Mucizeden Damlayan Bal'' isimli projenin tarla günü bölge çiftçilerinin katılımları ile gerçekleştirildi.

2020 yılında hayata geçirilen proje ile ilk etapta Yahyalı İlçesi İlyaslı Mahallesi çiftçilerine, Isparta Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü konu uzmanı Yüksek Ziraat Mühendisi Hasan ASLANCAN tarafından lavanta yetiştiriciliği hakkında eğitim verildi. 

2,5 dekar alanda 1500 adet Lavandula İntermedya ve 1000 adet Lavandula angustifolia isimli lavanta çeşitlerinin ekimi gerçekleştirildi. Projenin 2. Yılı olan 2021 yılında ve proje kapsamında alınan arılı kovanlar ile bölgemizin ilk lavanta balının hasadı gerçekleştirilmiş oldu.

Yahyalı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet PARLAK'ın açılış konuşması ile başlayan tarla gününde, konu uzmanı Hasan ASLANCAN tarafından etkinliğe katılım sağlayan İl Müdürlüğümüz, İlçe Müdürlüklerimiz personelleri ve bölge çiftçilerimize lavanta hasadı ile ilgili uygulamalı bilgi verdi. Ardından yapılan ikramla tarla günü sona erdi.