T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İncesu’da “Aspir Bitkisi Tarla Günü" Etkinliği Düzenlendi

Yayın Tarihi : 24.8.2021

Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından İncesu ilçesinde gerçekleştirilen "Aspir Bitkisi Tarla Günü" etkinliğine, Kayseri Tarım ve Orman Müdürü Mustafa ŞAHİN, İncesu Belediye Başkan Yrd. Fuat ALBAYRAK, İncesu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bülent TEMİZSOY, Ziraat Odası Başkanı Yaşar KARAÇAVUŞ, İlçe Tarım ve Orman Müdürleri ile teknik personeller,  İlçe Müftüsü Adem BOZKURT, Mahalle Muhtarları ve üreticiler katıldı.

Etkinlikte konuşma yapan İl Müdürümüz, "Ülkemizin bitkisel yağ açığının giderilmesinde önemli bir role sahip olan aspir bitkisinin İl Müdürlüğümüz tarafından yürütülen  ''Tarım Arazilerinin Etkinleştirilmesi Projesi''  kapsamında ilimiz genelinde üreticilerimize %75 hibe ile aspir tohumu dağıtımı yapılmıştı.

Bu kapsamda İlçemizdeki nadas alanlarının aspir üretimiyle değerlendirmek amacıyla çiftçi eğitim ve yayım çalışmalarına ağırlık verildi. Kapsamlı eğitim ve yayım çalışmaları sonucu yıl içerisinde İncesu İlçemizin çeşitli mahallelerinde 21 çiftçiyle toplam 570 dekar nadas alanında yapılan aspir üretiminde elde edilen başarılı sonuçların bölgede düzenlenen tarla günü ile diğer üreticilere örnek teşkil etmesini temenni ediyoruz.

Aspir bitkisi özellikle kıraç alanlarda münavebeye dahil edilebilecek iyi bir alternatif ürün olabilecek durumdadır. Kıraç alanlar için nadas uygulamalarını azaltmak  amacı ile iyi bir alternatif ürün olma niteliğindeki Aspir Bitkisini yaygınlaştırılarak elde edilen üründen ülkemiz yağ açığının giderilmesine katkıda bulunularak ülke ekonomisine büyük katkı sağlanacağı muhakkaktır.

Gerçekleştirilen çalışma ile  boş alanların değerlendirilmesi ve üreticilerin gelir elde etmesi hedeflenmektedir. Hasadımızın üreticimize bereketli olmasını temenni ediyorum." İfadelerini kullandı.