T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kayseri'de Bir İlk Daha

Yayın Tarihi : 4.9.2021

Kayseri'de ilk defa Yeşilhisar İlçemiz Kesik Mahallesinde Erciyes'in eteklerinde kurutmalık ve salçalık olarak yetiştirilen domatesler, Ülke genelinde diğer illerde de domatesleri kurutarak yurt dışına ihraç eden firma tarafından işlem görmeye başladı.

Yeşilhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Salih BEKTAŞ konu ile ilgili yaptığı açıklamada; "İlçemizde 2021 yılı üretim sezonunda yaklaşık 2500 dekarlık alanda, 25bin ton Sanayi Tipi (Salçalık) domates üretimi gerçekleştirilmektedir. İlçemizde bundan önceki yıllarda üretilen domateslerin tamamı iç piyasaya salçalık olarak satışı yapılmaktaydı. 2021 üretim sezonunda üretilen domatesin yaklaşık 5bin tonu İlçemiz ve İlimizde ilk defa kurutarak katma değeri yüksek ürüne dönüştürülmüştür.

 Kurutulmuş domatesler ilgili firma tarafından başta Kanada, Amerika, İtalya ve Japonya gibi birçok ülkeye ihraç edilmektedir. Bu sayede üreticilerimizin ürünlerinin değerlenmesini ve ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır.

  İlçemiz Kesik mahallesinde yaklaşık 100 dekar alanda mevsimlik tarım işçileri tarafından domatesler ikiye kesilip, alanda serili olan beyaz örtünün üzerine dizilmektedir. İsteğe göre tuz ya da kükürt atılmaktadır. Burada yaklaşık bir hafta güneşte bekletilerek kurutulmuş domates elde edilmektedir. Üreticilerimize üretime sağladıkları emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum." dedi.

İşletme Müdürü Selçuk SAT ise; Yeşilhisar İlçesinde 16bin dekar alanda tarımsal faaliyette bulunduklarını belirterek bu sene 450 dekar alanda Kamenta, Bonita ve Gross çeşidi Sanayi Tipi (Salçalık) domates yetiştirdiklerini, yaklaşık olarak 4500 ton ürün elde edeceklerini belirterek elde edilen ürünün yaklaşık 1500 tonunu kurutarak satmayı planladıklarını ifade etti. İç piyasada kuru domates tüketiminin daha yaygınlaşmadığı için tamamını ihraç edeceklerini, kurutmalık domates konusunda yardımcı oldukları ve yol gösterdikleri için İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine ve Ziraat Mühendislerine teşekkürlerini iletti.