T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kayseri Göletlerine Balık Yağdı!!!

Yayın Tarihi : 9.9.2021

Kırsal alanda yaşayan insanımızın kaliteli, ucuz ve sağlıklı gıdaya ulaşması, ticari ve amatör amaçlı balıkçılığın desteklenmesi, su ürünleri kaynaklarımızın gelecek kuşaklara aktarılabilmesi amaçlı Bakanlığımız Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen, ''Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi'' kapsamında İlimiz genelinde 13 farklı göl ve göletlere yaklaşık 678.575 adet yavru balık bırakıldı.

Balıkların göl ve göletlere salınması esnasında bulunan İl Müdürümüz Mustafa ŞAHİN yaptığı açıklamada: "Kayseri göletlerine son 10 yılda 1.745.000 adet yavru balık bırakılmıştır. 2021 yılında ise ilimizde göl ve göletlerimize 678.575 adet yavru balık bırakılarak son 10 yılda bırakılan miktarın yarısını bu yıl bıraktık. Geçen yıl DSİ tarafından Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğümüze devredilmesinden sonra üretim istasyonlarımızın daha aktif ve verimli bir şekilde kullanılması için çaba sarf edilmektedir. Projemizde göl ve göletlerimize salınan yavru balıkları temin ettiği için Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze teşekkür ederiz.

Özellikle belirtmek istediğim bir husus, ilgililerin göletlere bıraktığımız bu yavru balıkların en az bir kez üremesi için izin vermeleri.  İlimiz biyo-çeşitliliğinin korunması ve su ürünleri kaynaklarımızın gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması konusunda halkımızın dikkat etmesi." İfadelerini kullandı.