T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kayseri Şeker’in Tarla Günleri Etkinliğine İl Müdürlüğü Olarak Katılım Sağladık

Yayın Tarihi : 8.9.2021

Kayseri Şeker'de bu yıl 4.'sü gerçekleştirilen tarla günlerine İl Müdürümüz Mustafa Şahin'in yanı sıra İl ve İlçe Müdürlüğümüz personelleri de katılım sağladı.

7-8 Eylül tarihlerinde iki gün süreyle yapılacak etkinliklerin temasını, pancar tarımında sürdürülebilirlik, yenilikçi gübre, ilaç, tohum ve damla sulama sistem uygulamaları oluşturacak. Kayseri Şeker Sürdürülebilir Tarım Müdürlüğü tarafından ulusal ve uluslararası alanda ilaç, gübre tohum ve damla sulama konularında faaliyet gösteren firmaların katılımıyla, 30 dönümlük deneme ve demonstrasyon sahasında tarla günleri açılışı gerçekleştirildi.

Törenin açılış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; Kayseri Şeker'in Türkiye'de şeker sektöründe FSA (Çiftçinin sürdürülebilirlik değerlendirmesi) belgesi alan tek kuruluş olduğuna dikkat çekti. 2017 yılında 2 bin 500 ton ile başlayan sürdürülebilir şeker üretiminin bu yıl itibariyle 27 bin tona ulaşacağını ifade eden Başkan Akay, toplamda 60 bin ton sürdürülebilir şeker pazarlandığına vurgu yaptı.

İl Müdürümüz Mustafa Şahin, sürdürülebilir tarımın önemine dikkat çekerek Kayseri Şeker'in bu yönde ortaya koyduğu çalışmaları takdirle takip ettiklerini ifade ederek şu görüşlere yer verdi:"Kayseri Şeker gerçekten Türkiye'de şeker sektöründe özellikle kendi üreticisine destek veren, şeker şirketleri içerisinde ilk sırayı alıyor. Bizim gözümüzde aynı zamanda beraberinde getirmiş olduğu Ar-Ge çalışmaları seker sektörünün dışında da, Kayseri Şeker'in yapmış olduğu çalışmalar ile birlikte Kayseri tarımına birçok yeniliği ve öncülüğü getirmiş oluyor. Ben özellikle yapılmış olan bu AR-GE çalışmalarının hem şehrimize hem de ülke tarımına çok ciddi katkılar sağlayacağını umuyorum. Bu konuda vermiş oldukları emeklerden dolayı kendilerine bir kez daha hem şahsım hem de kurumum adına teşekkür ediyorum" dedi.

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış da törende yaptığı konuşmasında, "Üniversitelerin misyonu, özellikle araştırma üniversitelerin misyonu eğitim öğretimde kaliteyi en yükseğe çıkarmak ama aynı zamanda AR-GE çalışmaları araştırma ve yenilikçi çalışmalara öncülük ederek bu şekilde de şehrine ve ülkesine katkı sağlamaktır" dedi.

Tarla Günü etkinlikleri daha sonra deneme sahasında devam etti. Katılımcılar tarafından stantlar gezilerek, bilgiler alındı. Etkinliklerin bu bölümünde en çok ilgiyi Kayseri Şeker Ar-Ge Merkezi tarafından geliştirilen Tarım Robotu gördü.