T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bakanlığımız Projeleri Olumlu Sonuçlar Veriyor

Yayın Tarihi : 30.9.2021

Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen "Tarımsal Üretimin Artırılması Projesi" kapsamında Pınarbaşı ilçemize bağlı Saçayağı Mahallesinde ekimi yapılan Aspir bitkisinin hasadı, düzenlenen tarla günü etkinliği ile gerçekleştirildi.

Düzenlenen etkinliğe; İl Müdürümüz Mustafa ŞAHİN' in yanı sıra, Pınarbaşı Belediye Başkan V. Süleyman ŞAHAN, Pınarbaşı Ziraat Odası Başkanı Mesut MUCUK, İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Demirbaş ve İl Müdürlüğümüz personelleri, Pınarbaşı İlçe Müdürü Fahri Ekinci, İlçe Müdürleri ve personelleri ile çok sayıda çiftçi katılım sağladı.

Tarla sahibi Emre KAPLAN konuşmasında  "Genç bir çiftçi ve girişimci olarak Aspir yetiştiriciliği yapmaktayım. Aspir ekimi ile nadasa bıraktığımız tarlaları da üretime kazandırdık. Böylece hiç boş arazimiz kalmadı. Yapmış olduğumuz emeğin karşılığını gördüğümüzden dolayı çok mutluyum". İfadelerini kullandı.

İl Müdürümüz Mustafa ŞAHİN etkinlikte yaptığı konuşmasında:

" Pınarbaşı ilçemizde yazlık buğday ile başladığımız projelere Aspir ile devam ediyoruz. 2021 yılında "Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi ve Artırılması Projesi" kapsamında Kayseri'de çiftçilerimize 83 ton Aspir tohumu dağıtarak yaklaşık 17.000 da. alanda ekim gerçekleştirdik.

 Bir önceki yıla baktığımız zaman Kayseri'nin tamamında yaklaşık 4.000 da. bir alanda Aspir ekilişi yapılırken bu rakamın 20.000 dekarın  üzerine çıkması, Kayseri bölgesindeki Aspir ekilişinde hızlı bir artışın olduğunu bizlere göstermektedir.

 Aspir bitkisinin ülkemizdeki yağ açığının kapatılmasındaki öneminin yanında, posasını da üreticilerimizin küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarını beslerken küspe olarak kullanmaları, hiçbir şekilde atık bir malzeme kalmaması, ülkemizdeki tarım ve hayvancılığın entegre olması anlamında da oldukça önemlilik arz etmektedir.

Bugün burada 1600 metre rakımda yapmış olduğumuz Aspir hasadının, önümüzdeki yıllarda daha büyük alanlarda ekileceğinin bir göstergesi olduğunu düşünüyorum. Kurum olarak çiftçimizin her daim yanındayız. Üretimden tüketime her konuda ekip olarak projelerimizle yardımcı olmaya hazırız. Üreticimizin hasadı bereketli olsun." Dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Aspir bitkisinin ekili olduğu tarlada biçerdöver ile hasat gerçekleştirilerek tarla günü etkinliği sona erdi.