T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlçelerimize “Çayır Mera Islah ve Amenajman Projesi” Kapsamında Tohum Dağıtımı Yapıldı

Yayın Tarihi : 6.10.2021

2021 yılı için İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ve Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından onaylanan %75 hibe destekli Çayır Mera Islah ve Amenajman Projesi (Çayır Mera ve Yem Bitkileri Üretiminin Geliştirilmesi Projesi) kapsamında tohum dağıtımı gerçekleştirildi.

İl Müdürümüz Mustafa Şahin konu ile ilgili yaptığı açıklamasında: "Proje kapsamında 1820 da. alanda 2021 Ekim ayında ekilmek üzere 6 ilçemize, 36.400 kg bakanlığımız enstitülerinde geliştirilen sertifikalı "Kırklar" çeşidi yulaf tohumunun dağıtımını bugün itibariyle yapıyoruz.

Tarla tarımı içerisinde yem bitkileri ekiliş alanının arttırılması ve birim alana olan verimi yükselterek hayvancılık işletmelerinin kaliteli kaba yem açığının giderilmesi ile ülke ekonomisine katkı sağlanması amacı ile yürütülen projemizin son kısmı olan bu çeşit çiftçilerimize ulaştırılmak üzere Sarız, Akkışla,  Sarıoğlan, Özvatan, Felahiye ve Hacılar İlçelerimize gönderilmeye başlanmıştır.

Tohumluk maliyetinin %75'inin proje bütçesinden, %25'inin ise çiftçiler tarafından karşılandığı proje ile üreticilerimizin kaliteli tohumluğa daha az maliyetle ulaşması ve yüksek verim elde etmesi sağlanmaktadır. 2022'de de bölgemize adaptasyon sağlayacak ürünler ile yeni projelerimize devam edeceğiz. Dağıtımı yapılan bu tohumların İlçelerimize, İlimize ve Ülkemize hayırlı ve bereketli olmasını temenni ediyorum." İfadelerini kullandı.