T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tilkiler Havadan Aşılanıyor

Yayın Tarihi : 19.10.2021

İlimizin doğal ortamında bulunan tilkiler için havadan uçakla aşı tabletleri atılacaktır.

Tarım ve Orman Bakanlığı yaban hayatında kuduz hastalığı ile mücadele amacıyla 'Türkiye'de Kuduza Karşı Oral Aşı Temini' isimli bir Avrupa Birliği projesi uygulamaya konulmuştur. Proje kapsamında yaban hayatı kaynaklı Kuduz hastalığının görüldüğü 26 ilde, 225 bin kilometrekare alanda yılda iki defa olmak üzere havadan aşılama çalışması yürütülecektir.
Doğal ortamlara atılan aşılar; kapsülünün içinde alüminyum folyo ile kaplanmış halde yemin ortasında yer almaktadır. Yemlerin dış kısmı balık, parafin ve yağdan yapılmıştır. Bu karışım tilkiler için çok cazip olup, oldukça uzak mesafelerden bile aşılı yemin kokusunu alabiliyorlar. Tilki yemi yerken dişleri ile aşının içinde bulunduğu kapsülü patlatıp aşı ağız boşluğuna yayılmakta, buradan tüm vücuda yayılması neticesinde hastalığa karşı bağışıklık oluşturmaktadır.

18-22 Ekim 2021 tarihleri arasında İlimizde yapılacak aşı atımı sonrasında; Halkımızın, aşı yemi bulunduğunda kesinlikle dokunulmaması, bu yemlerin sadece tilkiler için olduğu, aşı yemlerinin atılmasını takiben bir hafta süresince köpeklerin başıboş bırakılmalarının ve aşılı yemlerin yenmesinin engellenmesi gerekmektedir. Özellikle çocukların bu aşılı yemlere dokunmamaları, kapsülün içindeki aşının göze veya ciltte açık bir yaraya temas etmesi halinde temas noktalarının su ve sabun ile yıkanması ve derhal bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi, ayrıca insanların bu yemleri bahçelerinde bulmaları halinde, yerden direk temastan kaçarak bir eldiven veya plastik bir torba ile almaları ve imha edilmesi için bir veteriner hekime veya sağlık tesisine götürmeleri gerekmektedir.