T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Ata Tohumu Gacer Buğdayı Çiftçi İle Buluşuyor

Yayın Tarihi : 28.10.2021
Ata Tohumu Gacer Buğdayı tohumu, İl Müdürlüğümüz ve Kocasinan Belediyesi işbirliği ile hazırlanan törenle İl Müdürlüğümüz kampüs alanında üreticilerimize dağıtımı gerçekleştirildi. 

Törende konuşma yapan İl Müdür Yardımcımız Ayhan Temiz şunları söyledi: “Gacer buğdayı; buğdayların atasıdır. Orta Anadolu bölgesinde yetişebilen ve bu bölge üretimi gerçekleşen gacer buğdayı yöresel isimleri ile karşımıza çıkmaktadır. Çoğu zaman ülkenin değişik bölgelerinde kaplıca' kimi bölgede 'kavılca' ya da Kayseri'de olduğu gibi 'gacer' buğdayı olarak anılır. İlimiz de daha çok Develi ilçesinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Kaplıca buğday grubuna giren 28 kromozomlu Gacer Buğdayı, harmanlanıp kavuzları uzaklaştırıldıktan sonra, işlenmiş bulgura ve pirince alternatif iyi bir üründür. Eskiden üretimi çok iken, üretme koşullarının zor olması ve maliyeti nedeniyle üretimi azalmıştır. Şuan dünya da yetiştiriciliği yapılan buğdaylar mutasyon ve melezleme sonucu  42 kromozomludurlar.

Gacer Buğdayı bildiğimiz buğdaydan elde edilen her ürün yerine kullanılabilir. İlimizde un, nişasta, bulgur dahil 6 çeşit ürün elde edilerek tüketicilere sunulmaktadır. Ayrıca nişastasından pekmezle yapılan yöresel lezzetlerden olan "dolaz tatlısı" da çok rağbet görmektedir.

Eski popülasyonlardan kaplıca buğday grubuna giren ve yöre halkının Gacer olarak isimlendirdiği bitki daha çok kıraç ve dağlık alanlarda yetiştirilir. Gacer bitkisinden  ekmek, çorba, börek, pilav, dolma, yaprak dolması gibi her türlü yemek yapılabilmektedir. Kaplıca buğdaylar grubunda yer alan Gacer bu grupta yer alan diğer bitkilere de alternatif bir üründür.
İlimiz genelinde yaklaşık 350 dekarlık alanda gacer buğdayı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Kocasinan Belediyesi tarafından 20 dekar alanda tohum üretimi amacı ile deneme parseli yapılmış elde edilen tohumlar temizlenerek ekilişe hazır hale getirilmiştir. Şuan dağıtımı yapılacak tohum 25 farklı mahallede 3 dekarlık alanlarda üretimi yapılmak üzere teslim edilecektir.
Ata tohumlarının yaygınlaştırılması ve gelecek nesillere iletilmesi amacı ile gerçekleştirilen proje geçmişimize ışık tutacaktır.  
Emeği geçen herkese teşekkür ederim.”