T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Teknik Personellerimiz Kadın Çiftçi Eğitiminde "İşimiz Saha Gücümüz Saha"

Yayın Tarihi : 23.11.2021

İl Müdürlüğümüz ve İlçe Müdürlüğümüz teknik personelleri tarafından İlimiz Bünyan ilçesi Köprübaşı köyü, Sarız Dayıoluk, Hacılar Hürmetci köylerinde hayvan yetiştiriciliği yapan kadın çiftçilerimize evlerinde ürettikleri sütü en sağlıklı bir şekilde peynire dönüştürme konusunda eğitimler verildi.

Çiftçi kadınlarımıza verilen eğitimler, elde ettikleri bu ürünleri ev ortamında pastörize ederek üretmek ve üretim aşamasında ürün kaybını en aza indirmelerini sağlamayı amaçlamaktadır.

Süt ve süt ürünleri üretiminde hijyen kuralları çok önemli olduğu için üreticilerimizin aile işletmelerinde ürettiği peynirin kalitesinin iyi olması; üretim aşamasındaki temizlik ve hijyen kurallarına dikkat edilmesiyle sağlanmaktadır. Üreticilerimizin ürettiği ürünleri katma değeri yüksek mamule dönüştürmede vereceğimiz eğitimler bu noktada önemlidir. Var olan hammaddeyi en az kayıp vererek ürün elde etmek üreticilerimiz için en önemli unsurdur. Bu amaçla sütü peynire dönüştürdükten sonra elde edilen peynir altı suyunu dökmek yerine ondan tekrar ürün elde ederek lor peynirine dönüştürme metodunu çiftçi kadınlarımıza verdiğimiz eğitimlerle öğretmeye çalışılıyor.

Geleneksel bir yöntem olan Anadolu'nun güzel bir alışkanlığı peynir altı suyunu hamur yoğurmada kullanmaları için hatırlatmalar yapılıyor. Bu metot ile aile bireylerinin beslenmesini de iyileştirebilecekleri konusunda bilgi veriliyor.