T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“Tohumdan Sofraya Ekmeklik Buğday Projesi” Kapsamında Tohum Dağıtımı Yapıldı

Yayın Tarihi : 26.11.2021

Bakanlığımız, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen ve 2022 üretim sezonunda İl Müdürlüğümüzce uygulamaya konulan "Tohumdan Sofraya Ekmeklik Buğday Projesi" kapsamında tohumluk dağıtımı İl Müdür Vekili Ayhan Temiz'in ev sahipliğinde STK temsilcileri, Siyasi Parti İl Temsilcileri ve çok sayıda çiftçimizin katılımları ile gerçekleştirildi.

İl Müdür Vekilimiz Ayhan Temiz Törende yaptığı konuşmasında "İçerisinde bulunduğumuz zorlu pandemi sürecinde tarımsal üretime bağlı gıda arzının ve devamlılığının ne kadar önemli olduğu bütün dünyada net bir şekilde ortaya çıkmıştır.

Ülkemiz de bu süreçte yaşanabilecek gıda arzı sorunlarına erken müdahale ederek, yeni çözümler geliştirmektedir.

Bu doğrultuda bizde Kayseri tarım teşkilatı olarak yoğun gayretle çalışmaktayız.

Hepimizin bildiği üzere Buğday, insan beslenmesinde kullanılan kültür bitkileri arasında ekiliş ve üretim bakımından dünyada, ülkemizde ve ilimizde ilk sırada yer almaktadır. İlimiz, toplam buğday ekiliş alanı bakımından 185 bin hektar ile Türkiye genelinde 16. sırada yer almaktadır. Bu ekiliş alanının 153 bin hektarını ise ekmeklik buğday oluşturmaktadır.

Buğdayı diğer bitkilerden ayrı ve özel kılan ise temel besin kaynağımız olan ekmektir. Bu bağlamda ekmeğin kültürümüzde ki yeri daima özel olmuştur.

Bugün burada 9 ilçemizde uygulanacak Proje kapsamında %75'i Bakanlığımız, %25'i Çiftçilerimiz tarafından karşılanan 128.000 kg Tosunbey çeşidi ekmeklik buğday tohumluğunun dağıtımı yapacağız.

Özvatan, Akkışla, Bünyan, Pınarbaşı, Tomarza, Kocasinan, Yahyalı, Hacılar ve Talas ilçelerimizde 6.400 da. alanda güzlük ekim yapılacaktır.

Projenin ülkemize ve çiftçilerimize hayırlı, bereketli olmasını dileyerek, emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunar, hayırlara vesile olmasını temenni ederim." İfadelerini kullandı. Konuşmanın ardından tohum dağıtımı gerçekleştirildi.