T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kaçak ve Sağlıksız Ürün Üreten Adreslere Şok Baskın

Yayın Tarihi : 26.11.2021

İl Emniyet Müdürlüğü Kom Şube Müdürlüğü ile Kocasinan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz Kontrol görevlileri tarafından müştereken yapılan bir operasyon neticesinde Kocasinan ilçemiz Kayabaşı Mahallesi sınırları içerisinde yer alan 3 adet işletmede şok denetim yapıldı. Denetim neticesinde içeriğinde ilaç etken maddesi (sildenafil) katılarak üretilmiş çikolata, aromalı içecek vb. çeşitli ürünlerin üretilmekte olduğu, ayrıca işyerinin asgari teknik ve hiyyenik şartlar açısından uygunsuz olduğu tespit edilimiştir.

Üretim yeri olarak kullanılan adreste üretimde kullanılmaya hazır ilaç etken maddesi, çok miktarda Bakanlığımızca insan sağlığını tehdit ettiği gerekçesiyle toplatılma kararı verilmiş mamül maddeler ve bunlara ait ambalaj materyali, üretimde kullanılmak üzere tedarik edilmiş bol miktarda çikolata ve menşei belirsiz bal tespit edilmiştir. 

Kalan iki adresin ise depo olarak kullanıldığı tespit edilmiş olup; çok miktarda ambalaj malzemesi ve insan sağlığına zararlı, ilaç etken maddesi içeren mamül maddeler tespit edilerek tamamına el konulmuştur. Üç adreste ele geçirilen mevzuata aykırı ham madde, yarı mamul, son ürün ve ambalajlar usulüne uygun olarak imha edilmiş, yasal süreç neticesinde akıbeti belli olacak ürünlere ise el konularak yasal işlem başlatılmıştır.

 

ÜrünMiktar/Adet
Kuvertür Çikolata4950 kg
Bal Benzeri Ürün3500 kg
İçecek2126 teneke kutulu içecek (150 ml'lik)
Tane Çikolata/şekerleme22792 adet
Muhtelif boylarda İç Dış Ambalaj461920 adet + 1261 kg
Sarma Folyosu345 Kg
Mühürlenen Ekipman9 adet (pişirme kazanları, temperleme makinası paketleyici ve karıştırıcılar