T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İşimiz Saha Gücümüz Saha, Kursiyerlerimiz İle Birlikte Uygulamalı Budama Eğitimindeyiz

Yayın Tarihi : 4.12.2021T.C. Orta Anadolu Kalkınma Ajansı 2021 yılı Kırsal Kalkınmanın Desteklenmesi Mali Destek Programı ile desteklenen, Müdürlüğümüz ve ORAN (Orta Anadolu Kalkınma Ajansı) işbirliği ile Yeşilhisar ve Yahyalı Ziraat Odası Başkanlıklarının ortaklığında, Yeşilhisar ve Yahyalı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinin koordinasyonunda yürütülen "Buda, Parçala, Kazan" projesi kapsamında  "Meyve Ağaçlarında Budama" konulu eğitim gerçekleştirildi.

Eğitim; İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü personellerinden Teknik Müdür Bülent YOZGAT ve Ziraat Yüksek Mühendisi Kemal GÜL, Yeşilhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personellerinden Ziraat Mühendisi Hakan BAYRAM, Yahyalı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personellerinden Ziraat Mühendisi Yasin Emrah AKPINAR tarafından verilmiştir.
Eğitimin son aşamasında yapılan Uygulama eğitimi ve kursiyerlere sertifika törenine; İl Müdürümüz Mustafa ŞAHİN'in yanı sıra İlçe Kaymakamı  Ahmet Ali ALTINTAŞ, Yeşilhisar Belediye Başkanı Halit TAŞYAPAN, Ziraat Odası Başkanı Hamza İkiz, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürümüz Mehmet DEMİRBAŞ, Yeşilhisar İlçe Tarım ve Orman Müdür V. Mahmut Oğuz ERHAN, İlçe personellerimiz  ve eğitime müracaat eden tüm kursiyerlerimiz katılım sağladı.

Sertifika töreninde konuşma yapan İl Müdürümüz Mustafa ŞAHİN: "Kayseri de elma üretiminin yüzde 40' ı Yeşilhisar İlçemizde üretilmektedir. Elma üretimi yapılırken ihracata ağırlık verilmelidir. İhracat yapa bilmek için de kalite çok önemli. Bu nedenle kaliteli elma üretimi yapmak lazım. Kaliteli elma üretiminde budama işlemi önem verilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Proje kapsamında beş gün süreli planlanan ve teorik eğitimle başlatılan eğitim, uygulama dersi ile tamamlanmıştır.  İlerleyen süreçte bitki besleme ve bitki koruma konularında da uzman ekiplerimiz tarafından yeni kurslar düzenlenecektir. İlimizde araştırma enstitüsü kurulması için çabalarımız var. Kayseri' de araştırma enstitüsü olduğu zaman uzman ekiplere ulaşmamız daha kolay olacak.
Yapılan eğitimin kaliteli üretim ve verimi sağlamak adına kursiyerlerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum."  İfadelerini kullandı.
Üreticilerimiz tarafından büyük ilgi gören eğitimin sonunda 140' ı Yeşilhisar İlçesinde, 100 tanesi de Yahyalı İlçesinde olmak üzere toplam 240 üreticiye "Katılım Belgesi" verilmiştir.