T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kayseri ODTÜ Koleji Öğrencilerinden Kurumumuza Ziyaret

Yayın Tarihi : 9.12.2021

Kayseri ODTÜ Koleji Öğrencileri, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Funda Kılıç Güney koordinatörlüğünde Okul Müdürleri ve öğretmenleri ile birlikte kurumumuzu ziyaret ederek Ata Tohumu konusunda bilgi aldılar.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Demirbaş'ın Ata Tohumu ile ilgili sunumunun ardından çocukların sorularını cevaplayan İl Müdürümüz Mustafa Şahin "Ata tohumu, genetiğine müdahale edilmemiş bir tohumdur. Bu sebeple DNA dizilimi doğaldır. Doğurgan, sürekli ve sürdürülebilir tohumlardır. Bu özellikleri sayesinde nesilden nesle aktarılabilirler.

Yerli tohum yani Ata Tohumu olan yiyecekleri uzun süre dolapta saklamak mümkün değildir. Yapılarında herhangi bir hormon ya da koruyucu kimyasal madde bulunmadığından kısa sürede bozulabilirler.

Ata Tohumu ile üretilen bitkiler, vitamin ve mineral bakımından çok zengindir. Ata Tohumu olan sebze ya da meyve yediğinizde lezzeti sayesinde farkı kolayca hissedebilirsiniz.

Ülkemizin her bölgesinin kendine has coğrafi ve iklim özellikleri bulunduğundan Ata Tohumunun yetiştiği alanlar da farklılık gösterir." İfadelerini kullandı.

Çocuklara Kayserimize has tohumlardan hediye eden Şahin, yüzyıllardır Anadolu'da kullanılan ve genetiği ile hiç oynanmamış olan bu tohumlardan elde edilen sebze ve meyvelerin tohumları alınarak bir sonraki sezonun ekimi için çoğaltılır. Bu döngü sayesinde Ata Tohumu varlığını korur ve gelecek nesillere bozulmamış şekilde ulaşabilir olduğuna vurgu yaptı.