T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Koyunculukta Irk Seçimi Örnek İşletmeler Doğuruyor

Yayın Tarihi : 16.12.2021

İlimiz Kocasinan İlçesi Emmiler mahallesinde damızlık koyun yetiştiriciliği yapan üreticimiz Ali Çay'ın aile işletmesine İl Müdürümüz Mustafa Şahin ziyarette bulundu.

Ziyaret esnasında işletmenin çalışmaları hakkında bilgi alan ve incelemelerde bulunan İl Müdürümüz: "Pandemi döneminde ülkelerin gıda üretiminin yerli kaynaklar vasıtası ile halkın temel ihtiyaçlarının karşılanmasının önemi bir kez daha ortaya çıktı.

İşletmemizi ziyaretimizde görüyoruz ki üreticimiz kendi yem ihtiyacını karşılamak için kaba yem üretimi gerçekleştiriyor. İşletmesinde bulunan bölge şartlarına adapte akkaraman cinsi koyununa kaliteli akkaraman, merinos ve suffolk koçlarla kaliteli kuzu üretmiş. Ürettiği kuzuların bir kısmını kasaplık ve kurbanlık olarak, kalan kısmı ise damızlık olarak değerlendiriyor. Üretim sezonunda farklı periyodlarda iki dönem yavru alacak şekilde planlama yapmış. Bize düşen üreticilerimizin yanında olmak ve gerektiği noktalarda destekleyerek rehberlik çalışması yapmaktır. Üreticimize çalışmalarından dolayı teşekkür eder bereketli bir yıl dilerim." Dedi.

Ayrıca Şahin; modern tekniklerle kaliteli koç kullanılarak şehrimizin iklim ve topografik özelliklerine uygun ırk seçiminin önemine vurgu yaparak, koyunculuğun devam edebilmesi için bu tip aile işletmelerinin büyük önem taşıdığını belirtti.